Az El Camino térkép
Jeruzsálem és Róma után Santiago de Compostela a keresztény zarándoklatok egyik legfontosabb célpontja. A középkortól kezdve, mikor a Szentföldre menő zarándoklatok ellehetetlenültek, a Camino szerepe felértékelődött. A legenda szerint Szent Jakab holttestét hajón hozták Jeruzsálemből Észak-Spanyolországba. Itt eltemették azon a helyen, ahol most Santiago de Compostela található.
Jeruzsálem és Róma után Santiago de Compostela a keresztény zarándoklatok egyik legfontosabb célpontja. A középkortól kezdve, mikor a Szentföldre menő zarándoklatok ellehetetlenültek, a Camino szerepe felértékelődött. A legenda szerint Szent Jakab holttestét hajón hozták Jeruzsálemből Észak-Spanyolországba. Itt eltemették azon a helyen, ahol most Santiago de Compostela található.
A Szent Jakab-út 1993-tól az UNESCO Világörökség részét képezi.
Különböző útvonalak
Az említett zarándokkalauz négy fő utat ír le, melyek Hispániában egyesülnek. Az úthálózat valójában ennél bonyolultabb, hiszen az eredeti utakhoz más híres kegyhelyeken átvezető utak is kapcsolódnak. A hagyományos négy út a következő:
Via Podiensis Ez az út Le Puyban kezdődik, és főleg a burgundiaiak és a teutonok használták. Útvonala: Aubrac, Espalion, Estaing, Conques, Figeac, Marcillac, Lactoure, Eauze, Aire sur Adour, Ostabat. Itt találkozik a következő két úttal.
Via Lemovicensis Vézelaynél indultak el a zarándokok ezen az úton. A további települések, melyeken az út áthaladt: Nevers, Bourges, Déols, Saint Leonard de Noblat, Limoges, Périgueux, La Réole, Bazas, Saint-Sever és Ostabat.
Via Turonensis A negyedik út Tours-on át vezetett, innen kapta a nevét. A németalföldi és az Észak-Franciaországból érkező zarándokok használták. Útvonaluk: Párizs, Longjumeau, Montlhéry, Étampes, Orléans, Tours, Poitou, Montbazon, Sainte Catherine de Fierbois, Châtellerault, Poitiers, Lusignano, Melle, Saint Jean d'Angély, Saintes, Bordeaux, Dax, Ostabat. Az utóbb említett három út Ostabatban egyesült, és innen együtt vezetett át a Pireneusokon Saint Jean Pied de Port után az Ibañeta-hágón. A spanyol oldalon az első település Roncesvalles. Ez az út Pamplona (Navarra tartomány) után Puente la Reinánál csatlakozott a Toulouse-ból érkező úthoz.
Camino Frances Francia útnak nevezik a már egyesült négy út találkozási pontjától induló utat, mely végigvezet egészen Composteláig. Állomásai: Estella, Los Arcos, Logroño, Nájera, Santo Domingo de la Calzada, Belorado, San Juan de Ortega, Burgos, Frómista, Sahagún, León, Astorga, Ponferrada, Villafranca del Bierzo, O Cebreiro, Sarría, Portomarín, Arzua, és végül a célpont, Santiago de Compostela.
A több mint 1000 éves zarándokút első állomása Győr is lehet - ha Magyarországról indulunk.
A zarándokhivatal előtt. St. Jean Pied de Port, a Camino Francés kezdő pontja
Előbb vagy utóbb, de felmerül a kérdés: "Melyik a Te utad és mikor válik el másokétól."
Roncesvalles: a 100 fős szálláson van, aki horkolni fog, van aki a vacsoráját osztja meg veled, ha nem készültél élelemmel. Nincs bolt és konyha sem.
Tanulságok polcai: Bármit elvehetsz innen, amire úgy érzed szükséged, van és ide rakhatod, ami "nyomja" a válladat
"Az egyik magammal hozott kő idáig jött velem, hogy itt beteljesítse feladatát és csökkentse lelkem (és testem) terheit."
A kitartás jutalma: a burgoszi katedrális.
Napjaink zarándokai
Ma már nemcsak magukat kifejezetten vallásosnak tartó emberek indulnak el az úton, hanem egyre többen azok is, akik keresnek valamit, keresik önmagukat, keresik különféle kérdéseikre a választ. Az 1980-as évek második felétől kezdve a Szent Jakab-út reneszánszát éli. Az egész világból érkeznek ide zarándokok, hogy a Camino-t, vagy annak egy részét végigjárják. 1993-ban július 25-e, Szent Jakab ünnepe vasárnapra esett, ezért ún. Szent év volt. Ebben az esztendőben Galícia tartomány különös figyelmet fordított az útra, elindította a Xacobeo 93 nevű kampányt, melynek keretében számos zarándokszállást, útjelzőt felújítottak. A zarándokok száma az ezredforduló után 50 000 felett van. A 2004-es szent évben pedig minden addigi rekordot megdöntött. Ebben az esztendőben a zarándokok száma megközelítette a 180 000-et.
Formálódó zarándokút Közép-Európában
Az El Camino zarándokút adta a gondolatot a hazai kezdeményezéshez, amely Mária-út néven kezdett egy zarándokútvonal hálózat kialakításához. Máriacelltől Csiksomlyóig és Czestohovától Madzsugoréig épül ki a közép-európai zarándokút, melynek néhány szakasza már elkészült.
Források: Varga Lóránt: El Camino Kis Titkok Könyve Czellár Katalin: A Szent Jakab-út: Santiago de Compostela zarándokútjai Pierre André Sigal: Isten vándorai Baán Csaba: Pamplonától Santiagóig Tolvaly Ferenc: El Camino – Az út Shirley MacLaine: Camino: a lélek utazása Paulo Coelho: Egy mágus naplója Kollár János: Megy a csiga hazafelé (Személyes napló a Santiago de Compostelába vezető Szent Jakab-zarándokútról) Bidnay Csaba - Simon Brigitta: Együtt, külön utakon - A mi Caminónk Teremi J. Balázs: Camino de Santiago - Útinapló Czellár Katalin: A Szent Jakab-út: Santiago de Compostela zarándokútjai Brierley, John: A Szent Jakab-út: zarándok útikalauz
Fotók: Szerdahelyi Márton
|